Eliteløbet

Program:

November 11
18:50 Presentation, Men elite
19:15 Madison, Men elite (30 km) – UCI cat. 2
20:10 FysioDanmark TT Lap, Men elite
21:15 Dernypace, Men elite, grp. B (30 laps)
21:30 Dernypace, Men elite, grp. A (30 laps)
21:45 Elimination, Men elite – UCI cat. 2
22:10 AX World Gigantsprint Scratch for All Riders, Men elite (10 laps)
22:15 UCI Madison, Men elite (160 laps/40 km) – UCI cat. 2

November 12
18:50 Presentation, Men elite
19:15 Team Elimination, Men elite – UCI cat. 2
20:00 FysioDanmark TT lap, Men elite
20:50 Dernypace, Men elite (30 laps)
21:05 Dernypace, Men elite (30 laps)
21:20 Elimination, Men elite
22:00 AX World Gigantsprint Scratch for All Riders, Men elite (10 laps)
22:05 Madison, Men elite (50 km) – UCI cat. 2

November 13
17:55 Presentation, Men elite
18:20 Teamelimination, Men elite (Every 3rd lap)
19:45 Longest Lap, Men elite. 1,5 laps
20:20 FysioDanmark TT lap, Men elite
21:25 Dernypace, Men elite (40 laps)
21:40 Dernypace, Men elite (40 laps)
21:55 Elimination, Men elite
22:35 AX World Gigantsprint Scratch for All Riders, Men elite (10 laps)
22:40 Madison, Men Elite (200 laps) – UCI cat. 2

Startlisten:
1 Rasmus Lund/Robin Skivild (Den) – Prøv cykelbanen
2 Otto Vergarden/Jules Hesters (Bel) – Milwaukee
3 Aaron Gate (Nzl)/Matias Malmberg (Den) – P.O. Nielsen
4 Julius Johansen/Tobias Aagaard (Den) – Ryobi
5 Carl Frederik Bevort/Adam Holm (Den) – Banerytternes Fond
6 Philip Heijnen/Vincent Hoppezak (Bel) – JMV Cables
7 Lasse Norman/Michael Mørkøv (Den) – Lundbæk & Hansen
8 Philip Mathiesen/Frederik Bjørn Sørensen (Den) – Rytger
9 Jasper de Buyst (Bel)/Marc Hester (Den) – Dansk Erhvervs Transport
10 Iljo Keisse (Bel)/Mark Cavendish (Gbr) – Restaurant ADDRESS
11 Marckus Njor/Thorolf Rønhede (Den) – P.O. Auto
12 Fabio Van den Bossche/Lindsay de Vylder (Bel) – DSS
13 Yoeri Harvik/Jan-William van Schip (Ned) – Beckers Maling
14 Andreas Graf (Aut)/Andreas Stokbro (Den) – Njors
15 Will Perrett (Gbr)/Anders Fynbo (Den)  – Banerytternes Fond
16 Rasmus Bøgh Wallin/Tobias Kongstad (Den) – Team Ballerup